בלוג זה הוקם בעקבות פרסום מקרים רבים ברשת האינטרנט וריבוי תביעות משפטיות בשל איסור הפליה כנגד המועדונים גלינה בר, גוסיפ, לאנדן הנמצאים בבעלותם של : עו"ד אורן פסקל (עו"ד אורן חזן לשעבר), נדב שצר, ניסן לרידו, אסף מזרחי , אודי אדדי ,טל גולן ועוד. ידוע לנו אודות 26 הליכים משפטיים בשל איסור הפליה, המתנהלים/התנהלו מול המועדונים הנ"ל ו/או מי מבעליהם משנת 2008. למיטב ידיעתנו ברוב מוחלט של התביעות המשפטיות שכבר הסתיימו, נאלצו בעלי מועדונים אלה, לפצות את התובעים במסגרת הסדר פשרה או פס"ד. בלוג זה יכול להיות לעזר רב לכל מי שסבור כי נפגע מהתנהלותם של מועדונים אלה, או ממועדונים אחרים. ניתן למצוא פה חומר משפטי רב בנוגע לתביעות משפטיות כנגד מועדונים אלה ומידע נוסף שעשוי לסייע במסגרת הליך משפטי. פירוט מלא של כתבי הטענות ופסקי הדין בתביעות אלו תוכלו למצוא בפוסטים השונים שבבלוג זה (כל כתבי הטענות ופסה"ד לקוחים מאתר בית המשפט אלא אם כן צויין אחרת). האירוע שהגדיש את הסאה, הנו אירוע שסוקר בהרחבה באמצעי התקשורת השונים ובו לכאורה הופלה בכניסה למועדון הגלינה, בוגר סיירת מובחרת בן העדה האתיופית. חברו (הבהיר) הוכה באגרוף וכמעט איבד את ראייתו לאחר שניסה לברר מדוע נחסמת כניסת חברו. בשל אירוע חמור זה הוגש כתב אישום כנגד מאבטח המועדון והתקיים הליך פלילי במהלכו הודה המאבטח באישומים נגדו, התנצל ופיצה את הקורבן. בשל מקרה זה גם התנהלו הליכיים משפטיים רבים. עד עתה חוייב המועדון לשלם לנפגעים סך של כ 50,000 ש"ח וזאת בנוסף ל כ 30,000 ש"ח במסגרת הוצאות משפט והוצאות שכ"ט. אולם כפי הנראה טרם נאמרה המילה האחרונה בעניין זה ובקרוב יוגש ערעור לבימ"ש העליון בנוגע לפיצוי לבחור בהיר העור בשל איסור הפליה שתביעתו נדחתה עד עתה.

טבלת דיונים לחודשים הקרובים

תאריכי דיונים קרובים בנושאי איסור הפליה ועוד
תאריך שעה בימ"ש שופט/ת סוג דיון מספר תיק הצדדים
11.03.14 12:00 אזורי לעבודה ת"א דורי ספיבק קד"מ סע"ש 43817-06-13 יגיל רמוני נגד י.י.מ.מ אבטחה (תביעת סכסוך עבודה)
04.05.14 14:00 שלום ת"א אריאל צימרמן הוכחות
מאוחד
ת"ט 44177-06-12 התנגדות לביצוע שטר רד בול בע"מ נ' אירופה הקלאסית ואסף מזרחי
ת"ט 22720-06-12 התנגדות לביצוע שטר רד בול בע"מ נ' גלינה בר בע"מ ואורן פסקל (חזן)
11.05.14 09:00 שלום ת"א מיכל ברק נבו דיון ת.פ. 47720-06-13 מדינת ישראל נ' גלינה בר ואסף מזרחי
03.11.14 11:30 ביהמ"ש העליון רובינשטיין,פוגלמן,שהם דיון רע"א 7731/13 אריה שוורץ ומוטי וודג'ה נ' גלינה בר ואח'
--.--.-- --:-- שלום ירושלים עינת אבמן-מולר ----- ת.א. 16666-01-12 תביעת נזקי גוף: אברהם ארן מצא נ' גלינה בר ואח'
--.--.-- --:-- עניינים מנהליים ת"א ד"ר דפנה אבניאלי ----- עת"מ 50819-06-12 עתירה מנהלית גלינה בר ואח' נגד עיריית ת"א ואח'

16 ביוני 2010

אתיופי? לא בבית ספרנו, לא במועדוננו. על מוטי ואריה, חברים שרק צבע העור מבדיל ביניהם | מאת ח"כ שלי יחימוביץ

אתיופי? לא בבית ספרנו, לא במועדוננו. על מוטי ואריה, חברים שרק צבע העור מבדיל ביניהם 24.09.2009 | מאת ח"כ שלי יחימוביץ.

בואו תעזרו למוטי ואריה להילחם בגזענות. לסגור את דלתות גלינה אפטאון, המועדון הגזעני שמכניס רק לבני עור. ההפגנה מול המועדון ביום רביעי, תיכף הפרטים. ועזרו לי להעביר הצעת חוק נגד הסלקציה הגזענית במועדונים

אריה ומוטי, בני 29, חברים טובים מאז הגיבוש של הסיירת המובחרת ששירתו בה. ישבתי איתם השבוע בבית קפה תל אביבי, ולפני שמוטי נכנס, אריה אמר לי שאת הגיבוש הוא הצליח לסיים בזכות מוטי שמשך אותו אחריו, ושבאופן כללי הוא מעריץ אותו. אדם מיוחד, הוא אמר, משכמו ומעלה. מאז הביוגרפיה שלהם משיקה: הם למדו וסיימו יחד ראיית חשבון, עובדים במשרדים היוקרתיים ביותר, אריה נשוי, מוטי בזוגיות ממושכת, מבלים הרבה ביחד, חברים. שניהם נעימי הליכות, אינטליגנטים, רהוטים. יש ביניהם רק הבדל קל: לאריה עור לבן ולמוטי עור חום כהה. אריה אשכנזי, מוטי אתיופי. הנה תמונה שלהם [1] עם חברים, מוטי ראשון מימין, אריה שני משמאל.


 


חייהם התנהלו בחוסר מודעות נוח שנבע כנראה מכך שענו על כל הקריטריונים של האליטה הישראלית. יחידה מובחרת, השכלה גבוהה, מסלול מקצועי שממנו נוסקים רק למעלה.
עד האירוע המכונן בנמל ת"א במועדון גלינה, או בשמו האחר אפטאון, שכבר אני מפצירה בכם להחרים אותו לאלתר.
קיצורו של סיפור: אריה וחבר נוסף הגיעו לפני מוטי ונכנסו. מוטי בא כמה דקות אחרי ונחסם. אתיופי? במועדון? לא בבית ספרנו, לא במועדוננו. מוטי התקשר, אריה יצא אליו, נעמדו בתור מחדש, הסלקטורית חייכה אל פניו הבהירים של אריה וגם הנידה בראשה בחוסר תשומת לב כשאמר "אנחנו שניים", המאבטח, בתחנה הבאה, הוריד יד שרירית חוסמת לפני מוטי, שהיה צמוד לאריה.

אריה התעקש לברר למה נותנים לו להכנס ולחברו לא. זה נגמר באגרוף של מאבטח ובתפרים לאריה בבית חולים. בלי שמץ של התגרות. הרבה עדים היו למעשה הגזענות והאלימות השקוף, הבוטה והמכוער הזה. עיקריו התפרסמו בידיעות [2] ובחדשות ערוץ 2 [3], אלא שאריה ומוטי ממש לא מתכוונים להסתפק בזה. למועדון הגזעני לא היה מושג עם מי הם הסתבכו. תחילה נתנו תגובה שקרית בדבר פרחחים אלימים שהשתוללו. מהר מאוד הבינו ששני רואי החשבון החנונים יוצאי הסיירת לא יתאימו לטייפ קסט השקרי שניסו להמציא. אז שיקרו ואמרו שלא היה מקום. המצלמות תיעדו שגם זה היה שקר, ושהבהירים המשיכו להכנס גם אחרי שהכניסה נחסמה בפני מוטי.
אני מכירה היטב את התסריט הזה. יש לי חברים שזה קורה להם שוב ושוב. חבר טוב שלי, אדם מן הישוב ממוצא תימני שניידות משטרה עוצרות אותו מעשה שגרה לעשות בו חיפוש. חברה שלי, עורכת בכירה בטלוויזיה שעורה כהה מאוד, שנהגה לבוא אתי ועם קבוצת חברים לאותו מקום בכל ערב כשסיימנו לשדר תוכנית, אבל בפעם היחידה שהגיעה בלעדינו סולקה משם בגסות. בכל פעם גם מתפרסם סיפור כזה בתקשורת, טיפה רעש, והוא דועך.

מוטי ואריה מרגישים שנפלה בחלקם זכות גדולה, שזה קרה להם. תוך שניה הם הבינו מה קרה והם נכונים להתנער מהנוחות שהיו שרויים בה ולנהל מערכה מוסרית. הם מפוכחים, נבונים ומודעים ויודעים שקוי המתאר האישיים שלהם יסייעו להם במאבק. שההתעוררות סביב הגזענות בבתי הספר שסירבו לקבל ילדים אתיופיים מתחברת כעת היטב למה שעבר מוטי. הוא לא מתוסכל, לא מושפל, וגם הזעם שלו מופנה עכשיו למטרה: לבער את הגזענות העמוקה המושרשת כל כך בחברה הישראלית.

לא מספיק שנאחל להם הצלחה, אנחנו צריכים לעזור להם באופן פעיל. קודם כל ההפגנה. היא תתקיים ביום רביעי יומיים אחרי יום הכיפורים, בתשע וחצי בערב, בנמל ת"א, מול המועדון הנ"ל. אם אתם רוצים לעקוב אחרי הפרטים כנסו לקבוצה שלהם בפייסבוק [4]. ואנא – לבקשתם – בלי סממנים מפלגתיים או עמותתיים – פשוט לבוא כבני אדם, ולהכין שלטים מחודדים.
שנית – הצעת החוק שלי שנכתבה בידי האגודה לזכויות האזרח. החוק היום כבר אוסר על אפלייה בכניסה למועדונים ובכלל. אלא שיש בחוק חור עצום, שמועדונים גזעניים מנצלים אותו. הם לא אומרים "אתה לא נכנס" אלא "חכה בצד", ואז מייבשים אותך ומשפילים אותך שעות, כשאחרים, לבנים יותר, זורמים פנימה באין מפריע. החוק שלי [5] מונע גם את הסידור הזה, ומחייב להכניס אנשים לכל מקום – מועדון, בית חולים, מסעדה – על פי הסדר ותו לא.

החוק שלי לא עבר בכנסת הקודמת. הממשלה התנגדה כי היו כל מיני שרים בטחוניסטיים שאמרו שזה לא יאפשר לחסום עבריינים בכניסה. בינתיים העבריינים חוגגים וציבור שלם הוא קורבן חוזר ונשנה לגזענות. בכנסת הזאת הנחתי שוב את אותו חוק בדיוק, הפעם יחד עם ידיד טוב שלי, חבר הכנסת שלמה מולה מקדימה, אגב, הח"כ היחיד בקדימה שמעיד על עצמו שהוא סוציאליסט. מולה עצמו הוא ממוצא אתיופי כך שהוא יודע היטב למה מכוונת הצעת החוק, והוא ואני נקדם את החוק מייד בתחילת המושב.
מוטי התלהב מהרעיון שמה שקרה לו עשוי להוות פריצת הדרך שתגרום לחוק הבסיסי הזה לעבור סוף סוף. הוא נכון לפעולה, יחד עם אריה. אבל בלעדיכם זה לא יעבוד. אז קדימה, תנו להם כתף ותקשרו אתם ישירות או באמצעותי.

קישור:

אין תגובות: